Mersin tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Mersin ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Mersin tanıtım sayfası.

Mersin Gezilecek Yerler

Toros Dağları'nın yeşiline sırtını dayamış bir Akdeniz şehri: Mersin

Mersin Fotoğrafları (8)

Mersin Gezilecek Yerler

Toros Dağları'nın yeşiline sırtını dayamış bir Akdeniz şehri: Mersin

Mersin, Akdeniz'in en gelişmiş şehirlerinden biri. Son yıllarda turizmin büyük bir atak yaptığı Mersin artık yaz tatilleri için en çok tercih edilen kentler arasında. Eğer siz de Mersin'de bir tatil planlıyorsanız ve Mersin'de gezilecek yerleri araştırıyorsanız sizin için hazırladığımız Mersin gezilecek yerler listesine bir göz atın...

Müzeler: Mersin köklü bir tarihi günümüze taşıyan bir kent. Bu tarihle tanışmak içinse Mersin müzelerini ziyaret etmek gerekiyor. Mersin geziniz sırasında gezebileceğiniz başlıca müzeler şöyle: Mersin Müzesi, Tarsus Müzesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Taşucu Arslan Amphora Müzesi, Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Anamur Müzesi, Silifke Müzesi, Mustafa Erim Mersin Kent Tarihi Müzesi ve Nusrat Mayın Gemisi

Antik Kentler: Mersin'in geçmişinde yolculuğa çıkmak isteyen tarih meraklılarına bir diğer önerimiz ise Mersin'deki antik kentleri gezmleri. Nagidos Antik Kenti, Kelenderis Antik Kenti, Soli Antik Kenti, Anemurium Antik Kenti, Olba Antik Kenti, Uzuncaburç Kalıntıları, Öküzlü Ören Yeri Mersin'de en çok ziyaret edilen antik kentler arasında yer alıyor.

Camiler, Kiliseler: Mersin, ülkemizde kültür mozaiğinin en belirgin şekilde görüldüğü yerlerden biri. Bu nedenle Mersin'de gezerken pek çok cami, medrese, kilise ve manastır görebilirsiniz. Bunlar arasında Eski Camii, Müftü Camii, Mersin Ulu Camii, Eshab-ı Kehf Camii, Mamure Camii, Alaaddin Camisi, Kubat Paşa Medresesi, Hazreti Mikdat Camii, Dağpazarı Kilisesi, Cambazlı Kilisesi, Aya Tekla Kilisesi, Alahan Manastırı görmenizi önerdiğimiz tarihi yapılardan.

Kaleler: Mersin'de keşfedebileceğiniz pek çok tarihi yapı yer alıyor. Bunlardan biri de Mersin kaleleri. Görmenizi öneridğimiz Mersin kaleleri ise şunlar: Mersin Asar Kalesi, Belenkeşlik Kalesi, Mut Kalesi, Mamure Kalesi, Silifke Kalesi, Mezgit Kalesi, Kızkalesi Deniz Kalesi, Gülek Kalesi, Gediği Kalesi, Çandır Kalesi, Sinap Kalesi, Susanlık Kalesi, Softa Kalesi, Gözne Kalesi.

Yaylalar: Mersin'e yaz aylarında bulunuyorsanız ve yüksek sıcaklıklardan biraz uzaklaşıp serin havada vakit geçirmek isterseniz adresiniz Mersin yaylaları olmalı. Gözne Yaylası, Soğucak Yaylası, Kızılbağ Yaylası, Fındıkpınarı Yaylası, Çamlıyayla, Gülek Yaylası, Sorgun Yaylası, Balandız Yaylası, Kırobası Yaylası, Gökbelen Yaylası ve Bardat Yaylası Mersin'de en çok ziyaret edilen yaylalar.

Plajlar: Mersin, Akdeniz'de yaz turizminin geliştiği bölgelerden biri. Bunda elbette masmavi deniz ve tertemiz plajların rolü büyük. Mersin'de denize girmek isterseniz gitmenizi önerdiğimiz plajlar arasında Kazanlı Plajı, Kocahasanlı Plajı, Ayaş Plajı, Tömük Plajı, Kargıpınarı Plajı, Susanoğlu Plajı, Atayurt Plajı, Kızkalesi Plajı, Kapızlı Plajı, Akçakıl Plajı, Soğuksu Plajı, Pullu Orman Plajı yer alıyor.

Yaz aylarında Mersin'e gidecekseniz ve deniz tatili yapmak istiyorsanız Kızkalesi, Kargıpınarı, Kumkuyu, Mersin Ayaş, Silifke, Taşucu, Atakent Susanoğlu ve Narlıkuyu'yu gezmenizi öneriyoruz.

Mersin için gezilecek yer tavsiyeleri (50)

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Erdemli Talat Göktepe Çamlığı
Erdemli Talat Göktepe Çamlığı

Ercan. Kaya - 25 Haziran 2015, Perşembe 02:39

Ercan. Kaya tarafından...

Valla iki gündür arıyorum, cevap vermiyorlar. Oraya gitsem bana nasıl hizmet verecekler?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Gökbelen
Gökbelen

Ece Apakgün - 17 Şubat 2015, Salı 09:26

gokbelen

Hiç duymadığımız yerlerden sayenizde haberdar oluyoruz. Teşekkürler. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Yapraklı Koyu
Yapraklı Koyu

Sevgi Özdil - 11 Şubat 2015, Çarsamba 11:20

yaprakli koyu

Atakent Susanoğlu plajından sonra tatilcilerin ve yöre halkının en sevdiği koy burası. Yaz sezonunda 7/24 canlı kalan bu koyu eşsiz yapan özelliği yer altından gelen buz gibi kaynak suyunun bu noktadan denize kavuşması. Koy kayalık olduğu için merdivenlerle denize inilir. İlk girişte derinlik yaklaşık 4-5 metreden başlıyor, koyun dışına doğru ilerledikçe de derinlik artıyor. Koyun ortasından çıkan soğuk kaynak suyu denize karışarak suyun daha da soğumasına sebep oluyor ki bu soğuk su, sıcak yaz günlerinde ilaç gibi geliyor. Ayrıca yaz sezonunda bu koyda su sporları yapmakta mümkün.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Yapraklı Koyu
Yapraklı Koyu

Kürşat akın - 15 Haziran 2014, Pazar 09:32

Kürşat akın tarafından...

Tatlı su ile deniz suyunun birbirine karıştığı güzel bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Helenistik Kule
Helenistik Kule

Sevgi Özdil - 11 Şubat 2015, Çarsamba 10:57

helenistik kule

Helenistik Kule, Uzuncaburç Kalıntıları'na doğru yol alınırken görülebiliyor. Kule, sağlam duruşu ve heybetiyle direkt dikkat çekiyor. Etrafındaki kalıntılar yıkılmış ve dağılmış olsa da bu kule diğer harabelerden sıyrılarak ben buradayım diyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Tekirambarı Sarnıcı
Tekirambarı Sarnıcı

Sevgi Özdil - 11 Şubat 2015, Çarsamba 10:38

tekirambari sarnici

Silifke merkezden Taşucu yoluna saptığınızda Tekir Ambarı Sarnıcı görülüyor. Sarnıç yerin bir hayli altında kalmış ve bu da aşağıya inişi tamamen engellemiş. Sadece yukarıdan bakılarak sarnıcın içi görülebiliyor. Sarnıç, Silifke'deki Tekir mahallesinde yer aldığından dolayı halk tarafından Tekir Ambarı olarak da adlandırılıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Astım Dilek Mağarası
Astım Dilek Mağarası

Sevgi Özdil - 11 Şubat 2015, Çarsamba 10:01

astim dilek magarasi

Astım Dilek Mağarası'nın astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Mağaranın içinde bulunan havanın, astımı olan hastalar üzerinde iyileştirici ve rahatlatıcı özelliği varmış. Adını da bu iyileştirici özelliğinden alıyor olsa gerek. Astım Mağarası'nın girişinde harika bir Kızkalesi, Atakent Susanoğlu manzarası bulunuyor. Cennet Cehennem Mağaraları'nın hemen devamı olan yolda Astım Dilek Mağarası'na ulaşılıyor. Astım Dilek Mağarası içinde harikulade bir doğa harikası var. Mağaranın her yeri bir birinden ihtişamlı sarkıt ve dikitlerden oluşuyor. Bu sarkıt ve dikitler yer yer birleşiyor. Kış aylarında mağaranın içini gezerseniz üzerinize mont gibi kalın kıyafetler giymemeye dikkat edin. Çünkü; mağaranın içi kış aylarında bile yeterince sıcak oluyor. Eğer mağarayı yaz aylarında gezecekseniz ayağınıza tabanı kaymayan bir spor ayakkabı, sandalet ya da terlik giyin. Yoksa yerlerin kayganlığından dolayı istenmeyen kazalarla karşılaşabilirsiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Astım Dilek Mağarası
Astım Dilek Mağarası

Selami aydin - 3 Ocak 2015, Cumartesi 23:10

Selami aydin tarafından...

İnerken iyi ve meraklı. Çıkarken terli ve yorgun. Havlu alın yanınıza. İçerisi sıcak, montları arabada bırak. Çıkınca ayranı mutlaka iç.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Astım Dilek Mağarası
Astım Dilek Mağarası

serap aktaş - 20 Ağustos 2014, Çarsamba 10:54

Astım Dilek Mağarası

Çok güzel bir mağara, inişi bir hayli dik. Demir merdivenler çıkışta zor oluyor tabi. Yeraltı çok serin, ferah. Tek kusuru ışıklandırma az. Çok az. Renkli güçlü ışıklarla bezense mağara güzel olurdu. Güne mağaraya yakın kahvaltılık mekânlarda başlayın. Kahvaltı kişi başı kriter. Oyun parkı diğeri de denizi ve Kızkalesi'ni net görüyor olmasıydı. Mekanların hemen hepsi güzel. Sonra mağarayı gezin. Sonra da Cennet Cehennem Mağaraları'nı gezin. Cehennem'e terastan bakılıyor, inilemez zaten çukur uçurum gibi. Ancak cennet kanyon gibi uzanmış, 400 küsur merdivenle iniliyor. Sonuna kadar inin, sabredin. Dikkatli inin, düşerseniz kötü olur. İncir ağaçlarının kokusu ve kuş cıvıltıları ile soğuyan hava inişi gerçekten cennet yapıyor ama o çıkışı var ya o çıkışı aman Allahım kâbus. Cehennem'in ta kendisi, kan ter içinde. Çıkışta inmeye cesaret edemeyen arkadaşlara ömrümde bir daha asla yapmayacağım ama yaptığıma da zerre kadar pişman olmadığım bir şeydi, ölüyorum yorgunluktan dedim. Otele gittim uyudum. Tavsiye ederim. Muhakkak görün. Bir günümüzü ayırdık buraya. 10:00-12:00 kahvaltı, öğle sıcağında serin mağara, 12:00-14:00 mağara girişinde hediyelik eşya satan bir dükkân ve bir restoran var. Mağaradan çıkınca sıcak bunaltıyor, restoranda bir şeyler içebilirsiniz ve bu dükkânı gezebilir, hediyelik alabilirsiniz. Sonra da Cennet Cehenneme Mağaraları'na gidip gezersiniz. İyi eğlenceler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kayacı Vadisi
Kayacı Vadisi

Sevgi Özdil - 12 Şubat 2015, Perşembe 09:51

kayaci vadisi

Kayacı Vadisi, Erdemli'nin Limonlu Beldesi'nde kalıyor. Mersin'den Kızkalesi'ne doğru ilerlerken yolun sağından vadiye giriş bulunuyor. Ana yoldan saptıktan yaklaşık 5 kilometre sonra karşınıza Adam Kayalar ve kaya mezarları çıkıyor. Yaklaşık bir 10 kilometre kadar iç kısımda, Limonlu Çayı boyunca ilerledikten sonra da derenin üzerine kurulmuş ahşap köşkler dikkatinizi çekiyor. Köşklerde yer sofraları ve mangal var. Et, tavuk, balık gibi her türlü malzemeler çayın etrafındaki işletmelerden karşılanıyor. Bir nevi kendin pişir kendin ye gibi düşünülebilir. Çay üzerinde ilk tesisi Mersin Eski Millet Vekili Dr. Nazım BAŞ kurmuş. Adı da Kayacı Vadisi Doktorun Yeri olarak geçiyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kayacı Vadisi
Kayacı Vadisi

Ergin Kızılkuş - 8 Şubat 2015, Pazar 22:51

Ergin Kızılkuş tarafından...

Geçen hafta sonu oradaydım, harika bir yer. Piknik yapıp etrafı gezdik, tarihi mekanlar da çok ilgi çekici. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kayacı Vadisi
Kayacı Vadisi

İBRAHİM ÖZTAŞ - 23 Ekim 2013, Çarsamba 06:46

Kayacı Vadisi

İnsanların yeterince tanımadığı çok güzel bir yer... Tanıtımı iyi yapılırsa Erdemli için bulunmaz bir değer. Ama tanıtımından önce yolunun yapılması gerek.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Akçakıl Koyu
Akçakıl Koyu

Sevgi Özdil - 11 Şubat 2015, Çarsamba 09:40

akcakil koyu

Akçakıl Koyu, Boğsak Köyü'nün sahili oluyor. Eskiden bu sahile kampçılar sezonluk olarak gelir, çadırını kurar, karavanını koyar ve tatil yapardı. Şu sıralar biraz daha modernleşen sahilde, çadırlardan çok karavanlar ve bungalow evler bulunuyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Yelbiz Kalesi
Yelbiz Kalesi

emre - 11 Ocak 2014, Cumartesi 10:07

Yelbiz Kalesi

Bu resimdeki yer Mersin-Erdemli Kanlıdivane'dir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Refah Şehitleri Anıtı
Refah Şehitleri Anıtı

merve - 25 Ocak 2014, Cumartesi 20:48

Refah Şehitleri Anıtı

Süpermiş, gezmeye değer bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Cambazlı Kilisesi
Cambazlı Kilisesi

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 11:41

cambazli kilisesi

Silifke - Mersin karayolu üzerinde bulunan Adam Kayalar'dan ilerleyip Hüseyinler Köyü'nün bitiminde bulunan Cambazlı Köyü içindeki bu kilise diğer kalıntılara oranla oldukça sağlam kalmış. Cambazlı Kilisesi; Uzuncaburç Kalıntıları ve Olba Antik Kenti ile Kızkalesi'ne antik bir yolla bağlantılı. Bizim gibi meraklıları gidince ne kadar görkemli bir yapı olduğunu anlayacaktır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi
Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 11:28

tasucu arslan eyce amphora muzesi

Taşucu Limanı'nın tam karşısında bulunan bu müze düzenli olarak ziyarete açılmıyor. İçinde bulunan tarihi amphoralar ve diğer kalıntılar oldukça önemli bir yer teşkil etse de yetkililer bu müzeye gereken önemi vermiyor. Konumu itibariyle Taşucu merkezinde ve Taşucu Limanı'nın karşısında bulunan bu müzenin ziyaretçisi oldukça fazla olabilecekken yerli ve yabancı turistler bu eserleri göremiyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Softa Kalesi
Softa Kalesi

zehra bayan - 10 Mart 2014, Pazartesi 10:47

Softa Kalesi

Softa Kalesi çok değişik bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Softa Kalesi
Softa Kalesi

sümeyra ercan - 7 Ekim 2013, Pazartesi 13:23

Softa Kalesi

Çok kötü bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Boğsak Adası
Boğsak Adası

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 11:19

bogsak adasi

Boğsak Adası, Boğsak koyunun tam karşısında bulunuyor. Yöre halkı bu adaya Dana adası da diyor. Adanın koydan bakılınca görülmeyen ancak tekne ile arkasına gidilince fark edilen kale kalıntıları bulunuyor. Bu kale eski zamanlarda denizden gelen akınlarda öncelikli savunma yeri olarak kullanılıyormuş.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Boğsak Adası
Boğsak Adası

Bilge Soyder - 21 Aralık 2012, Cuma 12:51

Boğsak Adası

Boğsak ismi çok garip olmasına rağmen adanın şekli şemali ve tarihi kalıntıları hoş...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Tokmar Kalesi
Tokmar Kalesi

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 10:54

tokmar kalesi

Tokmar Kalesi nam-ı diğer Castellum Novum, denize hakim bir tepe üzerinde bulunan kalenin surları. Taşucu - Antalya yolu üzerinde deniz manzaralı bir kale. Bu kale zamanında korsan saldırılarından ve yağmacılardan korunmak için çevreye hakim bir noktaya yapılmış.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Taş Köprü
Taş Köprü

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 10:46

tas kopru

Tarihi Silifke Taş Köprü ilçenin ilk köprüsü. Silifke'yi ikiye ayıran Göksu Nehri'nin üzerindeki bu köprü iki yakayı birbirine bağlıyor. Roma döneminden kalma tarihi köprünün girişindeki sütunda köprü ile ilgili bilgiler de bulunuyor.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
Narlıkuyu Mozaik Müzesi
Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 10:32

narlikuyu mozaik muzesi

Narlıkuyu sadece Silifke ve Mersin insanının tanıdığı ve bildiği bir yer değil, çevre illerin de çok severek geldiği bir yer. Bu ayrıntı Narlıkuyu'ya gelir gelmez direkt anlaşılıyor. Narlıkuyu, sabahları gidilen Yörük çadırı içinde ikram edilen kahvaltısı ile meşhur olduğu kadar akşamları ziyaret edilen koyun etrafındaki balık restoranlarıyla da meşhurdur. Narlıkuyu, bir koyun etrafında kurulmuş küçük bir balıkçı köyüdür. Bu köyün ortasında bulunan Narlıkuyu Mozaik Müzesi içinde bulunan Üç Güzeller Mozaiği yörenin en meşhuru ve müzenin en güzel, en nadide eseri bence.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Narlıkuyu Mozaik Müzesi
Narlıkuyu Mozaik Müzesi

tarık şimşek - 20 Kasım 2014, Perşembe 09:29

narlikuyu mozaik muzesi

Günaydın, bana bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Limonlu Çayı
Limonlu Çayı

Sevgi Özdil - 12 Şubat 2015, Perşembe 10:53

limonlu cayi

Limonlu Çayı, Mersin'in Erdemli ilçesinden Akdeniz'e kavuşan bir çay. Toros Dağları'ndan doğup Limonlu Beldesi'nden denize dökülen bu çay, Limonlu adını içinden geçtiği bu beldeden alıyor. Eski adı Lamos olan Limonlu'dan Kumkuyu'ya doğru ilerlerken sağdan girişi bulunuyor. Dere boyunca ilerlerken bir anda Adam Kayalar'la karşılaşılıyor. Ayrıca iç kısımlara doğru dere boyunca piknik yapılacak alanlar ve kendin pişir kendin ye tesisleri bulunuyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Köşekbükü Mağarası
Köşekbükü Mağarası

Büşra - 15 Ekim 2014, Çarsamba 16:11

Büşra tarafından...

Astım mağaramız çok güzeldi ama eskiden. Şimdi bakımsızlıktan bir tarihi eserimizi kaybetmek üzereyiz. Artık hiç ziyaretçisi kalmadı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Köşekbükü Mağarası
Köşekbükü Mağarası

özlemözge çevirgen - 10 Ocak 2013, Perşembe 20:29

Köşekbükü Mağarası

evet güzel

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Roma Yolu
Roma Yolu

ERCAN ÖZMUTLU - 12 Ekim 2014, Pazar 10:07

roma yolu

Çok güzel çalışma. Bundan sonra da daha geniş çaplı çalışmalar yapmanızı da bekliyoruz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Olba Antik Kenti
Olba Antik Kenti

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 10:18

olba antik kenti

Silifke'den çıkıp Uzuncaburç beldesine varınca Olba Antik Kenti ile karşılaşıyorsunuz. Olba harabeleri Uzuncaburç ile neredeyse birleşmiş durumda. Olba Antik Kenti tıpkı Uzuncaburç Kalıntıları gibi etraftaki sütun, kemer, şehir kapısı gibi kalıntılarla tam bir tarihi serüven yaşatıyor. Olba Antik Kenti'nin hemen yanında yer alan ve denize kadar olan Prensesin Kanyonu olarak bilinen yer ise yürüyüş yapmak isteyenler için oldukça ideal bir parkur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Olba Antik Kenti
Olba Antik Kenti

AHMET YILMAZ ÖZSOY - 25 Aralık 2012, Salı 13:30

Olba Antik Kenti

Türkiye'de tek yaşamak istediğim yer. Çocukluğum ve akrabalarım orada olduğundan olsa gerek yaşanacak yer Silifke.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Ilısu Şelalesi
Ilısu Şelalesi

Hakan Güneş - 18 Mart 2014, Salı 22:31

Ilısu Şelalesi

Ya arkadaş gidip gördüysen fotoğrafını çekip koy. Gitmiş Tortum Şelalesi'nin fotoğrafını koyuyorsun. Biz de Ilısu sanıyoruz ya. Kalkıp gitsek bu fotoğrafa bakıp, onlarca kilometre yolun hesabını sen mi vereceksin allah aşkına?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kanlıdivane
Kanlıdivane

Sevgi Özdil - 12 Şubat 2015, Perşembe 16:19

kanlidivane

Kanlıdivane doğal bir obruğun içinde bulunuyor. Kanlıdivane ören yeri adını mitolojideki hikayelerinden alır. İlk rivayete göre Roma devrinde bölgede yaşayan azılı suçlular buraya atılarak, çukurun içinde yaşayan vahşi hayvanlara yem ediliyormuş. Diğer bir mite göre ise; bölgenin kırmızı renkli olan toprağı yağmur suları ile çukurun duvarlarından akarken kabartmaları kan kırmızısına boyamasından dolayı bu ismi aldığıdır. Bu iki rivayetten hangisi doğrudur bilinmez ama Kanlıdivane kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Aya Tekla Kilisesi
Aya Tekla Kilisesi

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 09:52

aya tekla kilisesi

Silifke merkezden Antalya yolu üzerindeki Taşucu beldesine gidilen yolun 4. kilometresinde bulunuyor. Sonradan kiliseye çevrilen bir mağara burası. Yöre halkı tarafından Aya Tekla Kilisesi'ne Meryemlik de diyorlar.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Silifke Kalesi
Silifke Kalesi

Sevgi Özdil - 10 Şubat 2015, Salı 09:38

silifke kalesi

Silifke Kalesi bulunduğu konum itibariyle harika bir Silifke manzarasına sahip. Tüm ilçeyi kuşbakışı görebilen bu kaleden Göksu Nehri'nin Akdeniz'le kucaklaşmasına şahit olunuyor. Ayrıca kalenin eteğinde bulunan Kale Restaurant'ta Silifke manzarasına karşı yayık ayranı ile sunulan lezzetli yöresel yemekler bulunuyor. Hafta sonu akşamları canlı müzik eşliğindeki fasıl dinletileri de bir başka keyifli.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Mezgit Kalesi
Mezgit Kalesi

Sevgi Özdil - 9 Şubat 2015, Pazartesi 14:44

mezgit kalesi

Silifke'ye bağlı Atakent Susanoğlu'ndan Kızkalesi'ne doğru yol alırken kuzeye doğru Paslı'ya sapmanız sonucunda karşınıza çıkan Mezgit Kalesi aslında bir kral anıt mezarıdır. Bu kral mezarına Silifke yöre halkı Mezgit Kalesi adını vermiştir. Bu civarda sadece Mezgit Kalesi değil birçok sarnıç, adam kayalar, anıt mezarlar da bulunmaktadır. Mezgit Kalesi'nin bir diğer özelliği ise bulunduğu noktadan Akdeniz'in mavisi ve ince kumlu kumsalının eşsiz güzelliğinin doyasıya görülüyor olmasıdır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Alahan Manastırı
Alahan Manastırı

İsmail AKPINAR - 17 Şubat 2015, Salı 16:38

alahan manastiri

Yıllardır Alahan Manastırı hakkında birçok gezi yazısı okumuş biri olarak burayı görmeyi çok istiyordum. Gezi yazılarının abartılı anlatımlarından ziyade, kendinizin burayı görmesi sizin buraya bakışınızı olumlu yönde değiştirecektir. Burayı gördüğünüzde yazılanların az bile olduğunu anlayacaksınız. Neden olmasın ki; bu kadar dik bir yamacın güneyine bu manastırı yaparak gözlerden uzak kalmayı hedefleyerek ve buraya ulaşmayı zorlaştırarak günümüze kadar kalmasını sağlamıştır. Buraya nasıl gidebiliriz? Alahan Manastırı'na Karaman Mut arasında Sertavul geçidini biraz geçtikten sonra, sola doğru dik ve zikzaklar çizerek ulaşabilirsiniz. Manastırın önüne kadar araçla ulaşılabiliyor. Buradan manzara muhteşem. Kartal yuvasını andıran bu manastırın birçok bölümü çeşitli nedenlerle yıkılmış olsa da, ayakta kalabilmiş bölümleri de hala göz kamaştırmaya devam ediyor. Alahan Manastırı'nı dikkatli bir şekilde geziyoruz. Çünkü manastırın içinde yerlere düşmüş taş parçaları göze çarpmakta. Yerdeki taşlara dokunmadan ve üzerlerine basmadan gezmeye çalışıyoruz. Üzeri tamamen yıkılmış bir görüntü veren manastır içerisinde dolaşıyoruz. Köşedeki taşlar sanki düşecek gibi duruyor. İçerisinde yer alan sütunlarıyla karşımızda bir şaheser gibi duran bu yapı, acaba daha ne kadar ayakta durabilir diye düşünüyoruz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Alahan Manastırı
Alahan Manastırı

Sevgi Özdil - 13 Şubat 2015, Cuma 11:46

alahan manastiri

Alahan Manastırı, Karaman ile Mersin ilini birbirine bağlayan Sertavul Geçidini geçtikten sonra Mut ilçesine doğru ilerlerken sol tarafta kalıyor. Geçit boyunca da tarihi kalıntılar görülüyor. Alahan Kilisesi iç tarafta kaldığı için çok fazla doğal erozyona uğramamış ve oldukça sağlam bir yapı. Yolunuz bu Sertavul'dan geçerse bu kiliseyi mutlaka gezin derim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Uzuncaburç Kalıntıları
Uzuncaburç Kalıntıları

Sevgi Özdil - 9 Şubat 2015, Pazartesi 16:49

uzuncaburc kalintilari

Uzuncaburç beldesine girişte görkemli bir şehir kapısından geçerek beldeye giriş yapılıyor. Bu görkemli şehir kapısından girdikten sonra buram buram tarih kokan yollardan geçerken etkilenmemek mümkün değil. Selçuk, Efes Antik Kenti'nden çok daha eski ve çok daha büyük bir alana sahip Uzuncaburç Antik Kenti'nin büyüsüne kapılmamak, o dönemin şaşaasını hissetmemek elde değil.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Üçgüzeller Mozaik Müzesi
Üçgüzeller Mozaik Müzesi

Sevgi Özdil - 12 Şubat 2015, Perşembe 13:53

ucguzeller mozaik muzesi

Üç Güzeller Mozaiği, Narlıkuyu Mozaik Müzesi içinde yer alıyor. Ancak; Narlıkuyu'daki mozaik müzesi sürekli açık olmadığı için göremeden geri dönen çok ziyaretçisi oluyor. Öyle ki, yerel halktan bile, dünyaca ünlü bu mozaiği hala görmemiş olanlar var.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Adam Kayalar
Adam Kayalar

Sevgi Özdil - 12 Şubat 2015, Perşembe 13:46

adam kayalar

Kızkalesi'nden Mersin'e doğru yol alırken Adam Kayalar tabelasını gördüğünüz yerden sapmak gerekiyor. Yaklaşık 10 kilometre ilerledikten sonra yoldan bile görünüyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Adam Kayalar
Adam Kayalar

Turan duman - 15 Ağustos 2014, Cuma 23:07

Turan duman tarafından...

Bugün 15.08.2014'de oraya gittim. Kızkalesi'nde üst tarafından yaylaya doğru aşağı yukarı 7.8 km gittim. Sonra çok kötü bir yoldan 500-600 metre gittim fakat Adam Kayalar'ın tabelası var, ok işaretleri var. Yürüyerek taşların üzerinden dağdan aşağıya kadar indim ama bulamadım. Benden başka da kimseler yoktu orada, saçma sapan iş yapmışlar. İnsan adam gibi bir yol, bir güzergah yapar. Boşuna o kadar aşağılara inerek yoruldum, göremedim Adam Kayalar'ı sadece tabelası vardı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Adam Kayalar
Adam Kayalar

begüm yılmaz - 26 Şubat 2013, Salı 17:11

Adam Kayalar

Anladığım kadarıyla Mersin'de öylemi ? :D

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Elaiussa Sebaste
Elaiussa Sebaste

Sevgi Özdil - 12 Şubat 2015, Perşembe 12:19

elaiussa sebaste

Buradaki antik yapıyla ilgili çalışmalar ve restorasyonlar yeni yeni başlamış durumda. Yol boyunca görülen antik tiyatrolardan en görkemlisi burada yer alıyor. Oldukça geniş bir alana sahip. Akdeniz'e karşı tüm heybetiyle hala ayakta duran bu antik tiyatro ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Öküzlü Ören Yeri
Öküzlü Ören Yeri

A. ASLAN - 9 Mart 2015, Pazartesi 20:04

okuzlu oren yeri

Selamlar, emeğinize sağlık. Güzel Mersin hakkında bizleri bilgilendirmeniz ve daha fazla tanıtımını yapmanızı diliyorum. Teşekkürler. Sevgi ve ışıkla…

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Öküzlü Ören Yeri
Öküzlü Ören Yeri

Sevgi Özdil - 12 Şubat 2015, Perşembe 12:10

okuzlu oren yeri

Öküzlü Ören Yeri Mersin karayolu üzerinde Silifke'ye doğru giderken sağ tarafta direkt dikkat çekiyor. Zaten Mersin Silifke karayolu üzerinde ilerlerken boylu boyunca bir tarih size eşlik ediyor. Mersin Ayaş'ta bulunan bu ören yerindeki antik tiyatro ilk dikkat çeken yapı. Tiyatro tam denize karşı konumlanmış ve günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde kalabilmiş. Tiyatronun eteklerinde lahitler ve diğer yapılar da dikkat çekiyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Cennet Cehennem Mağaraları
Cennet Cehennem Mağaraları

Sevgi Özdil - 9 Şubat 2015, Pazartesi 15:33

cennet cehennem magaralari

Cennet- Cehennem; Cennet obruğu ve Cehennem çukurlarından oluşuyor. Cennet obruğuna 452 basamakla iniliyor. İnerken oldukça kolay ancak çıkarken herkes bir nebze zorlanıyor. Sonuçta o kadar basamağı çıkmak çok kolay olmuyor. Cennete inerken yaklaşık 300. basamakta tarihi kilise var. Bütün basamakların bittiği, mağaranın en dibine gidildiğinde cennetten bir köşe dedirten bir manzara karşınıza çıkıyor. Cennetin bulunduğu çökük astım hastalarına iyi gelen bir havaya sahip ve cennetin en son noktasında yaz-kış buz gibi bir suya sahip olan berrak bir dere bulunuyor. ''Cennet'' adını bu derenin bulunmasından dolayı alıyor. Mağaranın içi aynı zamanda tıpkı Astım Dilek Mağarası gibi göz alıcı güzellikteki sarkıt ve dikitlerden oluşuyor. Cehennem çukurunun kenarları içbükey bir yapıda olduğu için cehennem çukuruna inilemeyip sadece üstteki balkonundan bakılabiliyor. Cehennemin mitolojideki hikayesi ise; Kral Zeus, alev kusan yüz başlı ejderha Typhon'u düzenlenen bir dövüşte yenilmesi üzerine, Etna Yanardağı'nın altına sonsuza dek hapsetmeden önce bir süre Cehennem çukurunda tutsak ediyor. Cehennem çukurunun adı da mitolojideki bu hikayeden geliyor olmalı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kızkalesi Plajı
Kızkalesi Plajı

Sevgi Özdil - 12 Şubat 2015, Perşembe 11:43

kizkalesi plaji

Kızkalesi Plajı eskiden ücretsizdi. Ancak son birkaç yıldır belediyenin de üzerine düşmesi ile plaj hem ücretli hem de daha temiz ve bakımlı. Girişte alınan ücrete şezlong ve şemsiye kirası da dahil. İçeride ekstra şemsiye ve şezlong ücreti verilmiyor. Plajda parasailing, dalış, banana ve ringo gibi su sporları yaptıran teknelerde bulunuyor. Deniz ilk girişte oldukça sığ. Bir hayli hayli ilerledikten sonra derinleşmeye başlıyor. Mersin'in mavi bayraklı plajlarından biri olan Kızkalesi Plajı, solundaki kalesi ve denizin ortasındaki kalesi ile bambaşka bir plaj deneyimi sunuyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kızkalesi Deniz Kalesi
Kızkalesi Deniz Kalesi

Sevgi Özdil - 11 Şubat 2015, Çarsamba 16:13

kizkalesi deniz kalesi

Kızkalesi, Mersin'in ilinin sembollerinden biri adeta. Denizin tam ortasında bulunan bu kalenin çokta güzel bir hikayesi var. Kızkalesi'nin içi ziyarete açık ve gezilmeye değer. Kaleyi gezmek isteyenler içinde, cesareti olanlar kaleye kadar yüzerken, olmayanlar deniz bisikleti ya da kano kiralayarak kaleye ulaşıyor. Kalenin içinde ilk dikkat çeken nokta zeminde bulunan mozaikler. Kızkalesi yaz sezonunda eğlence mekanları ve incecik kuma sahip kumsalı ile de meşhur bir kasaba. Gündüz sahilde güneşlenmek ve denize girmek oldukça keyifli. Denizi ise oldukça sığ. Kumsaldan yaklaşık 10 metre gittikten sonra derinlik başlıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Korykos Kara Kalesi
Korykos Kara Kalesi

Sevgi Özdil - 11 Şubat 2015, Çarsamba 16:26

korykos kara kalesi

Korykos Kara Kalesi Kızkalesi ile karşı karşıya kalıyor. Neredeyse birbirini tamamlayan iki yapı gibi göze çarpıyor. Kale gönümüze kadar oldukça sağlam kalmış. Yer yer çökmeler olmuş olsa bile diğer tarihi yapıların yanında oldukça sağlam görünüyor. Biraz tepede kalan bu kale ziyarete açık ve haftanın her günü gezilebiliyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Mersin

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Aramanızla ilgili olarak

Toplam 82 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En iyi sonuca göre listele En iyi sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Doğal Güzellikler
Cennet Cehennem mağaraları Mersin, Narlıkuyu\'da yer almaktadır. Yanyana olan bu iki mağaraya uzunca merdivenlerden döne döne inerek ulaşırsınız.

İçeride sarkıt, dikit ve sütunların güzelliği göz kamaştırıcıdır. Havaların sıcak olduğu bir zamanda giderseniz dışarıda hava 40 derece iken mağara içerisinde 10 derecelere kadar düşmektedir. Bu özelliği ile doğal klima etkisi yapmaktadır.

Kızkalesi gezinizde aracınızla kısa bir yolculukla gidebileceğiniz bu doğal güzelliği görmelisiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mersin'in en önemli yerleşim alanlarından biri olan Tarsus, tarihteki değerini günümüze kadar korumuştur.

Bir Mersin tatilinde Tarsus ilçesi mutlaka ziyaret edilmeli. Çukurova'nın en önemli yerleşim alanı olan bu bölgede bulunan müzedeki kalıntılarla çok eski dönemlere kısa yolculuklar yapmanızı sağlayacak.

Tarsus Müzesi, Kubad Paşa Medresesi'nde toplanan eserlerin çoğalmasının ardından kurulmuştur. 1971 yılında ise Tarsus Müzesi hizmet vermeye başlamıştır. Tarsus'ta yapılan arkeolojik kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılan eserler müzede sergilenmektedir.

Mersin gezinize Tarsus Müzesi'nin ardından Mersin Müzesi'ni ve Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi'ni de dahil etmeyi unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Tarihi Ortaçağ'a kadar inen Gülek Kalesi, Mersin'in geçmişini yansıtan kalıntılardan biridir. Tarsus'un 65 kilometre kadar kuzeyinde kalan kale, Mersin gezinize dahil olabilecek yapılar arasındadır.

Kale, stratejik açıdan önemli bir noktada bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı farklı dönemlerde kullanılmaya devam etmiştir Gülek Kalesi. Sürekli olarak iskan edilmesi mimari yapısından, buluntulardan ve taş işçiliğinden anlaşılmaktadır.

Gülek Kalesi'nin giriş kapısı güneyde kalmaktadır. Şehrin diğer kaleleri gibi bu kalede de sarnıçları vardır. Aynı zamanda kalenin seramik parçaları da dikkat çeken detaylar arasındadır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mersin'in en zor ulaşılan kalesidir Gediği. Şehir merkezine yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve Yavca Köyü'nün sınırları içerisinde bulunuyor.

Gediği Kalesi'nin doğusundaki kalıntılar burada eski dönemlerde bir manastır olduğunu gösteriyor. Gediği Kalesi'ne ulaşım fazlasıyla zordur. Kaleye giden yol uzun bir tırmanıştan geçiyor. Kalenin özellikle duvar işçiliği dikkat çekmekle birlikte yanından bir patika yol geçer.

Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen kalenin kuleleri yoktur. Bu durum kalenin manastıra ait bir sığınak olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Softa Kalesi, Gözne Kalesi, Susanlık Kalesi ve Sinap Kalesi Mersin'in diğer tarihi kaleleri arasındadır.

 • Doğal Güzellikler
35 kilometre uzunluğunda olan Anamur Çayı, Dragon Çayı olarak da bilinmektedir.

Torosların eteklerinden başlayıp; Çatalyatak, Kızcağız ve Yellice tepelerinde varlığını hissettiren Anamur Çayı, doğal güzelliğini her noktasında gözler önüne sermektedir. En sonunda Akdeniz'e sularını bırakan çay, nehir kayağı ve kanı sporları için oldukça elverişlidir.

Anamur Çayı sizi eğlencenin ve heyecanın tadına doyurmakla kalmayıp aynı zamanda doğal çekiciliğiyle kendine hayran bırakacak. Zaten bir heyecan peşindeyseniz, kesinlikle bu çay sunduğu alternatiflerle tam da aradığınız bölge olacaktır.

 • Doğal Güzellikler
Lüks otellerden ziyade, çam ağaçları arasında tatil geçirmek isteyen kampçılar içi en ideal noktalardan biridir Akçakıl Koyu.

Mersin-Taşucu'na bağlı Boğsak Köyü\'nün kıyısı olan Akçakıl koyu, kalabalık tatil mekânlarının çok uzağında, huzurlu zamanlar sunar misafirlerine. Koy, Silifke ilçe merkezine 12 kilometre, Taşucu'na ise sadece 3 kilometre uzaklıktadır. Sahili ince çakıllarla doludur koyun. Kampçıların ve karavancıların uzun bir tatil yaşadığı koyun suları ilk başta sığ gibi görünse de ilerledikçe derinleşiyor. Ayrıca sahilde bulunan karavanlar sezonluk olarak kiralanabilmektedir.

Bu yaz tatilinizde her şeyden uzak farklı bir tatil geçirmek istiyorsanız, Akçakıl Koyu'nun güzelliği aklınızda bulunsun.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Hristiyanlar için oldukça önemli bir yere sahip olan St. Paul'un evinin Mersin'in Tarsus ilçesinde olduğu bilinmektedir.

Tarsus evlerinin çok yoğun olduğu bir noktada avlusunun bahçesinde bulunmaktadır St. Paul Kuyusu. Bu avluda yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bazı duvarlar gün ışığına çıkarılmıştır. Çok eski dönemlerden beri kutsal sayılan St. Paul Kuyusu, yakın bir zamana kadar yaşayan bu kentte Hristiyan topluluğunun olduğunu göstermektedir.

Mersin, doğal güzellikleriyle ve tarihi kalıntılarıyla ilgi gören şehirler arasındadır. Mersin'de bulunan Limonlu Çayı, Tarsus Şelalesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Köşekbükü Mağarası ve Anemurium Antik Kenti başta olmak üzere göreceğiniz çok yer var. St. Paul Kuyusu'da kesinlikle mistik atmosferinin içine hapsedecek sizi.

 • Tarihi Yerler
Korykos Kalesi, Mersin\'in en popüler tatil merkezi olan Kızkalesi\'nde yer almaktadır. Mersin-Antalya karayolunun 60. Km.\'sinde deniz kıyısındaki konumuyla Kızkalesi\'ne gelmeden yolun solunda yer almaktadır.

MÖ. 4.yy.\'da ilk yerleşimlerin yapıldığı anlaşılan kale, ticaret limanı olması nedeniyle bir çok kez el değiştirmiştir. Roma, Bizans ve Osmanlı tarafından kale önemi nedeniyle onarılmış ve kullanılmıştır.

Kale civarında sarnıçlar, su kemerleri, kaya mezarları, lahitler ve taş döşeli yolların bir kısmı halen ayaktadır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Bir tepe üzerine kurulan Mut Kalesi, Mersin'in Mut ilçesi sınırları içerisi içinde yer almaktadır. Yapım tarihi bilinmemektedir; fakat ilk çağa kadar uzanan bir geçmişi olduğu düşünülmektedir.

Evliya Çelebi Mut Kalesi hakkında birçok bilgi vermiştir. Rumların elinde olan kaleyi almak isteyen Karamanoğlu Yakup Bey'in askerleri bu bölgede şehit olmuştur.

Bu olaydan sonra Karamanoğlu İbrahim Bey, büyük bir orduyla hücum etmiş ve 70.000 askeri öldürmüş ve ölenleri kalenin güney kısmında kalan tepesine gömdürmüştür. Bu tepe günümüzde Meşatlık Tepesi olarak bilinmektedir.

Tarihi geçmişini gözler önüne seren Mut Kalesi Mersin'in doğasının içinde ziyaretçilerin bekliyor. Çok geçmeden bu kalenin manzarasında keyifli vakitler geçirin. Bu arada Mersin diğer tarihi kaleleri arasındaki Tokmar Kalesi \'ni ve Gözne Kalesi\'ni de kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 • Doğal Güzellikler
Erdemli Talat Göktepe Çamlığı, Erdemli'nin ilçe merkezindeki en büyük çamlık alandır. Silifke tarafından gelirken ilçe girişinde sağda, Mersin tarafından gelirken solda kalıyor. Çamlık oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Çamlığın sonunda ise sizi muhteşem bir plaj bekliyor olacak.

Erdemli Çamlığı; piknik yapılabilen yerleri, çadır kamp alanları ve karavan kamp alanları olan deniz kenarında bulunan yemyeşil çam ağaçlarının bulunduğu bir parktır. Çamlığın önünde boylu boyunca uzanan mavi bayraklı plajı, tertemiz ve cam gibi bir suya sahiptir.

Çamlık plajı aynı zamanda ince kumlu, kayalık ve çakıl taşlarından oluşan uzun bir sahile sahiptir. Erdemli Belediyesi, Talat Göktepe Çamlığı'nı Milli Parklar ve İl Çevre ve Orman Müdürlüğü\'nden kiralayarak işletiyor. Ticari amaç güdülmeden kamu yararına hizmet etmesini amaçlayan belediye bu alan için makul ve en ekonomik düzeyde giriş ücretlerini düzenlemektedir. Çamlık kamp alanı olarak da oldukça iyi imkanlara sahiptir.

Kamp alanında su kaynakları, elektrik bağlantıları, tuvaletler ve duş alanları ile ihtiyaç duyulabilecek her türlü şey bulunmaktadır. Ayrıca; çamlığın hemen yanında buz gibi akan ve soğuk su diye bilinen bir dere var. Yazın sıcak günlerde tatilciler ve yöre halkı serinlemek için deniz yerine bu soğuk su kanalını tercih etmektedir. Özellikle altını çizerek belirtelim ki su gerçekten çok soğuk. Hatta önce bu soğuk sulu dereye girer, sonra da denize girerseniz denizin çok sıcak olduğunu fark edeceksiniz.